Депутатите приеха на първо четене по-лесна процедура за закриване на университети

университет

Със 134 гласа „За“ (58 от ГЕРБ-СДС, 5 от ПП-ДБ, 31 от „Възраждане“, 16 от БСП – Обединена левица, 17 от ИТН, 7 от „Величие“), 4 гласа „Против“ (на депутати от ПП-ДБ) и 43 гласа „Въздържал се“ (11 на ПП-ДБ, 24 от ДПС – Ново начало и 8 от МЕЧ) парламентът прие на първо четене промени в Закона за висшето образование, с които се въвежда облекчена процедура за закриване на университети, които не осъществяват образователен процес.

Така ще бъдат защитени, както репутацията на системата, така и интересите и правата на студентите, които ще бъдат насочени към други институции, предлагащи качествено образование, се казва в мотивите към законопроекта, предложен от Андрей Чорбанов от ИТН и група народни представители.

С процедурата не може да бъде злоупотребено, защото закриването е по предложение на Министерския съвет, но се решава от Народното събрание, под контрола на обществеността и медиите.

Министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, който бе дошъл в пленарната зала, за да изрази подкрепа за законопроекта, обясни, че той и екипът му са имали тежък опит при закриването на един университет (на снимката – бел. ред.), в който реално не се извършвала учебна дейност и той се използвал за съвсем различни цели.

Със 171 гласа „За“ (58 от ГЕРБ-СДС, 19 от ПП-ДБ, 31 от „Възраждане“, 24 от ДПС – Ново начало, 16 от БСП – Обединена левица, 17 от ИТН и 6 от „Величие“) депутатите приеха и втория предложен законопроект за промени в Закона за висшето образование. „Против“ бе само един депутат – от МЕЧ, а „Въздържал се“ гласуваха 8 депутати – 7 от МЕЧ и един от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“.

Предложеният законопроект е насочен към приоритетните професионални направления и защитените специалности в държавните висши училища. С него се премахва съществуващото ограничение да се предоставят средства от държавния бюджет за издръжка на обучението на студенти и докторанти, които се обучават за придобиване на същата или по-ниска образователно-квалификационна степен, съответно образователна и научна степен.

В мотивите на вносителите на законопроекта – Андрей Чорбанов от ИТН и група народни представители – е записано, че това ще доведе до намаляване на разходите на семействата на студентите и докторантите, които желаят да се преквалифицират. Работодателите също имат интерес от увеличаване на кадрите в приоритетните сектори на икономиката.

По законопроекта са постъпили подкрепящи становища от министъра на образованието и науката, от Националното представителство на студентските съвети и Университета по архитектура, строителство и геодезия. От Асоциацията на индустриалния капитал в България настояват мярката да се прилага само след препоръка от бюрата по труда и напомнят, че има нужда от кадри със средно професионално образование.

От Националния браншови синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ са отправили препоръка промяната да влезе в сила още през месец септември. От синдикат „Висше образование“ към КТ „Подкрепа“ настояват списъкът на приоритетните и защитени специалности да бъде ежегодно актуализиран съобразно потребностите на пазара на труда. От Съвета на ректорите на висшите училища в Република България са препоръчали да се направи допълнително диференциране в рамките на едно професионално направление с оглед поставяне на акцент върху тези специалности, които са най-необходими на икономиката.

По време на обсъжданията на законопроекта министърът на образованието и науката Красимир Вълчев направи прогноза, че най-вероятно днешните студенти ще живеят в ерата на променящи се професии и заради това ще им се наложи да се преквалифицират няколко пъти по време на трудовата си кариера. Той прие предложението за ежегодна актуализация на списъците на приоритетните професионални направления и на защитените специалности, като уточни, че екипът му вече работи по допълнително идентифициране на специалностите вътре в рамките на професионалните направления, при които има най-остър недостиг на пазара на труда.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст