Снимка: „Си Ен Ен“
Папа Лъв XIV официално встъпи в длъжност. Неговият понтификат започна, след като получи палиума – част от църковното облекло от бяла вълна с черни кръстове, което папата носи при големи тържества и Пръстена на рибаря – символ на понтификалната власт, използван в миналото и за подпечатване на документи. Държавни и правителствени ръководители от цял свят, както и 200 000 вярващи, се събраха на площад „Свети Петър“ във Ватикана за церемонията по интронизацията.
Сред присъстващите на двучасовата литургия са вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, държавният секретар на САЩ Марко Рубио, украинският президент Володимир Зеленски и президентът на Перу Дина Болуарте, лидер на страната, където папа Лъв е служил едновременно като мисионер и епископ в продължение на няколко десетилетия.
Междувременно премиерът Росен Желязков също пристигна във Ватикана. Във водената от него българска делегация участват вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, както и посланикът на страната ни към Светия престол Костадин Коджабашев.
На церемонията присъстват още десетки държавни лидери, кралски особи и висши духовници.
След края на тържествената литургия Негово Светейшество папа Лъв XIV ще поздрави ръководителите на делегациите, присъстващи на събитието.
Преди литургията, папата се разходи с папамобила по площад „Свети Петър“, а после заедно с патриарсите на Източните църкви слезе до гроба на Свети Петър, който се намира под главния олтар и величествения балдахин на Ватиканската базилика.
Папа Лъв XIV насърчи единството и разкритикува остро злоупотребата с власт
По време на интронизацията си Папа Лъв XIV направи обръщение към стотиците хиляди вярващи и официални гости на площад „Свети Петър“ с призив за по-голямо световно единство, като остро разкритикува вредното влияние на неконтролирания капитализъм и злоупотребата с власт.
„Свидетели сме на твърде много разделения и страдания, породени от омраза, насилие, предразсъдъци, страх от различното, както и от икономическа система, която изчерпва ресурсите на планетата и изключва най-уязвимите“, заяви папата в проповедта си на италиански език.
След избирането му от конклава на кардиналите за 267-и папа на 8 май Лъв XIV неколкократно апелира към световните лидери да се стремят към прекратяване на международните конфликти.
„Нека първото ни голямо желание бъде това – една обединена Църква, която да стане знак на съгласие и общност, необходими за един помирен свят. Идвам при вас със смирение и почит, като брат, който иска да служи на вашата вяра и радост и да върви с вас по пътя на Божията любов, която ни зове да бъдем едно семейство“, допълни папата.












