От поне четири-пет сфери подготвят протести, съобщиха от КНСБ

КНСБ, От поне четири-пет сфери подготвят протести, съобщиха от КНСБ

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обяви, че има готовност за протести в поне четири-пет сфери от обществения сектор, основно с искания за по-високи доходи. Той даде пример с нарастващото напрежение сред медицинските сестри, предаде БНР. Според синдикален анализ в последните четири години заплатите в частния сектор са се увеличавали значително по-бързо от тези в обществения – с над 30% срещу едва 17% реален ръст.

Димитров подчерта, че протестът в градския транспорт на София е свързан с условията на труд и достойното заплащане. Той отхвърли твърденията, че стачката е организирана с политическа цел, като заяви, че подобни твърдения са неоснователни и неверни. Според него проблемът е системен и се отнася както до ниско, така и до високо квалифицираните кадри в обществения сектор, чиито заплати често са между 1500 и 1800 лева.

КНСБ представи и данни за градския транспорт в столицата, които показват, че извънредният труд съставлява 34% от всички разходи за заплати, или средно над 800 лева на човек. Това означава, че без извънредния труд средната заплата би била около 3200 лева, вместо настоящите 4050 лева, в които са включени и всички допълнителни добавки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст