Вдигането на майчинството за втората година до 1200 лева няма да ощети бюджета, уверява Гуцанов

Социалният министър Борислав Гуцанов се обяви за анализ на законодателството, свързано с ТЕЛК решенията

Социалният министър Борислав Гуцанов заяви в интервю пред NOVA, че сега отпусканите 780 лева за втората година от майчинството са недостатъчни за отглеждането на дете, но това е било възможното в рамките на настоящия бюджет. Той подчерта, че в следващия бюджет ще предложи увеличаване на сумата до около 1100–1200 лева, което е близо до минималната работна заплата.

Освен това, ако майките решат да се върнат на работа през втората година, ще получават поне 75% от тази по-висока сума, без това да натоварва бюджета – според изчисленията, дори би донесло приходи.

Гуцанов беше категоричен, че пенсионната възраст няма да се увеличава и ще остане 65 години, както е заложено в закона до 2037 година. Той настоя, че трябва да се ограничи сивата икономика, която представлява около една четвърт от цялата икономическа дейност – и макар да не вярва, че тя може да се премахне напълно, е убеден, че борбата с нея е ключова.

За приемането на еврото министърът увери, че бедните хора няма да станат по-бедни. Държавата ще следи за спекула и ще гарантира, че работодателите няма да злоупотребяват със служителите си при въвеждането на новата валута, включително чрез изискване за преподписване на договори или откриване на нови банкови сметки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст