ЕК очаква страните членки да представят планове за поетапно премахване на вноса на руски газ и нефт

руски газ

Европейската комисия представи предложение за регламент за постепенно прекратяване на вноса на руски газ и подобряване на мониторинга на потенциалните енергийни зависимости, съобщават от пресслужбата й.

Предложението предвижда ЕС да спре вноса на руски газ и нефт до края на 2027 г., с което да повиши енергийната независимост и конкурентоспособността си.

Предложението е в контекста на приетата през май пътна карта REPowerEU и има за цел да запази сигурността на енергийните доставки и същевременно да ограничи въздействието върху цените и пазарите.

То предвижда поетапно прекратяване на използването на газ по газопроводи и втечнен природен газ (ВПГ), произхождащи или изнасяни пряко или непряко от Руската федерация. Формулирани са и мерки за улесняване на пълното спиране на вноса на руски нефт до края на 2027 година.

От държавите членки ще се изисква да представят планове за диверсификация с ясни мерки и етапи за постепенното премахване на вноса на руски газ и нефт.

Предвижда се вносът на газ по нови договори да бъде забранен от 1 януари 2026 година.

Вносът по съществуващи краткосрочни договори ще бъде спрян до 17 юни 2026 г., с изключение на тези за газ по газопроводи, доставян на държави без излаз на море и свързан с дългосрочни договори, които ще бъдат разрешени до края на 2027 година.

Вносът по дългосрочни договори ще бъде спрян до края на 2027 година. Дългосрочните договори за услуги на терминали за втечнен природен газ за клиенти от Русия или контролирани от руски предприятия също ще бъдат забранени.

Предложеният регламент трябва да бъде приет от Европейския парламент и Съвета. Приемането в Съвета ще изисква квалифицирано мнозинство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че осезаемото увеличение на цените при хранителните продукти е обосновано?

Подкаст