Бивша спецсъдийка се отведе от мярката срещу Барбутов

Съдът решава дали Никола Барбутов да остане в ареста

Бившата съдийка от закрития вече Специализиран наказателен съд Красимира Костова се отведе от състава на Софийския апелативен съд, който разглежда на втора инстанция мярката за неотклонение на обвинения в подкуп бивш заместник-кмет на София Никола Барбутов и бизнесмена Петър Рафаилов. Отводът е по искане на защитата на Барбутов, която се позова на активното противодействие на Костова и друг член на състава – Веселина Вълева, също бивша спецсъдийка, срещу законопроекта на „Продължаваме промяната“ за закриване на спецсъда и спецпрокуратурата.

Оказа се, че и съдийката Вилислава Ангелова, която остави на първа инстанция двамата в ареста, е със същия профил, като защитата на Барбутов съжалява че не е искала отвода й. В крайна сметка от въззивния състав се отведе само Костова с мотива да няма съмнение в безпристрастността на съдебния състав, след като обвиняемият и адвокатът му се чувстват изложени на риск от пристрастно третиране. По същество Костова смята обаче искането за неоснователно, а защитата на Рафаилов намаше искания за отводи. Така мярката ще се разгледа след определяне но нов член на състава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст