Андрий Сибига
Украинският външен министър Андрий Сибига обвини Русия в насилствено депортиране на украинци, основно бивши затворници, към Грузия, вместо да ги връща през границата с Украйна, предаде Ройтерс, цитирана от БНР. В пост в социалната мрежа Екс Сибига заяви, че десетки украинци са блокирани в транзитната зона на грузинската граница без редовни документи и без възможност да се приберат.
Според него от юни насам Москва е засилила този процес, оставяйки украинските граждани в тежка и несигурна ситуация. До момента 43 души, сред които и бившият политически затворник Андрий Коломиец, са били прехвърлени обратно в Украйна през територията на Молдова, но мнозина остават на границата.
Президентът Володимир Зеленски потвърди, че украинската дипломация работи по връщането на тези хора у дома. Засега Русия не е коментирала обвиненията, като досега последователно отрича да е извършвала нарушения срещу цивилни след началото на инвазията в Украйна през 2022 година.









