С 201 гласа „За“, и без нито един „Против“ и „Въздържал се“ депутатите изтеглиха трите бюджета – план-сметката за 2026 г., на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса. С изключение на първия – другите два бяха приети и на второ четене, в пленарната зала.
По време на дебатите по решението за даване на съгласие за оттеглянето на трите законопроекта за бюджети, внесено от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС, Драгомир Стойнев от „БСП-Обединена левица“ и Тошко Йорданов от „Има такъв народ“, Йордан Иванов от „Продължаваме промяната“-„Демократична България“ попита мнозинството какъв е неговият план след това.
Той обърна внимание, че в пленарната зала не са дошли нито финансовият министър, нито премиерът, нито председателят на бюджетната комисия, за да отговорят на въпросите на депутатите.
„Имате ли въобще легитимност да предложите нов бюджет при огромното обществено неводолство? – попита Иванов. Той добави, че вчера председателят на бюджетната комисия Делян Добрев е обявил, че ще изтеглят заложените в бюджета за догодина мерки като увеличаване на данъци, на осигуровки, въвеждане на СУПТО от 1 януари 2026 година.
Иванов добави, че в същото време вчера вицепремиерът Атанас Зафиров е обявил, че изтеглянето на бюджета е възможност да се защитят нови социални придобивки. Според депутата от ПП-ДБ подобно изказване увеличава неяснотата какво всъщност ще се случва занапред.
Асен Василев от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ отбеляза, че след най-големия протест от 1990 г. насам, уточнявайки, че по информация на телекомите в понеделник (1 декември) на площада пред сградата на Народното събрание е имало над 100 000 души, той се радва, че правителството най-накрая е преосмислило позицията си и му е било позволено да оттегли пагубния за страната бюджет.
„Проблемът е, че това трябваше да се случи преди повече от два месеца, когато работодателите ясно заявиха, че този бюджет не е добър и когато всички – и от опозицията, и всички финансисти, ясно заявиха, че той не е добър„, подчерта Василев и призна, че сега цената за закъснението пак ще я плати българският народ.
Мартин Димитров от ПП-ДБ коментира, че единственият ход, който имат управляващите, е да си подадат оставките. Съпредседателят на „Да, България“ и депутат от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ Божидар Божанов отбеляза, че безспорно оттегленият проектобюджет е бил най-лошият от десетилетия.
„Когато казваме, че той е левичарски, имаме предвид, че той е бюджет на разхищението и не е дори социален“, продължи Божанов. Той добави, че управляващите са щели да го прокарат със сила, защото са нямали право на мнение по отношение на това, което Пеевски им нареди и заради това са го обявявали като „единствения възможен бюджет“.
„Но над 100 000 човека ви казаха „Не“, и сега с подвита опашка изтегляте бюджета„, коментира Божанов, визирайки протестите срещу него. След това депутатът от ПП-ДБ допусна, че при следващия бюджет управляващите ще се опитат да скрият касичките на Пеевски по-добре, но пак ще вземат парите на хората и така още повече ще ги ядосат.
„Не си измисляйте и че с министерските си столчета трябва да крепите еврозоната – тя вече е факт„, добави Божанов, наричайки спекулация онези твърдения, че ако няма правителство, няма да има еврозона.
„Еврозоната вече е тук – банкнотите са по банките и няма път назад. И това е добре„, подчерта Божанов. По думите му този бюджет не е просто лоши сметки и лоша макрорамка, а е показателен за грешното разбиране на управляващото мнозинство за икономическата им политика – за това, че то иска да товари бизнеса с трудности, с регулации и с тежести, „за да може да напълни едни касички„.
Накрая Божанов изрази надежда, след като депутатите от управляващото мнозинство признават тази грешна политика, оттегляйки трите бюджета, следващата седмица те ще подкрепят вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков.
Николай Радулов от МЕЧ припомни, че когато са се водили дебатите по бюджета, той предупредил управляващите, че не е достатъчно да се дадат заплати на служителите по сигурността и по-конкретно на работещите във Вътрешното министерство. „Капиталовите разходи са почти нулеви“, отбеляза Радулов и добави, че последният протест по случайност не е окървавен, тъй като полицаите не били подготвени, а мероприятията по обезпечаване на сигурността били лошо изпълнени.
„Нас ни заболя устата да говорим на министър Митов, че са необходими боди камери, за да разберем кой прав и кой крив„, оплака се депутатът от МЕЧ.
Димо Дренчев от „Възраждане“ препоръча на онези, които ще правят следващия бюджет, да имат предвид, че в едно изследване на „Кофас“, излязло преди двадесетина дни, България има 27 представители в топ 500 на фирмите в Централна и Източна Европа.
Той отбеляза, че при спад на оборотите в почи всички фирми и в почти всички европейски държави българските фирми в топ 500 имат 60% ръст на печалбите. Те нарастват от 890 млн. евро на 1.42 млрд. евро. По думите на Дренчев става въпрос за фирми в секторите енергетика, фармация, големите ритейл вериги, които търгуват с храни в България, няколко минни компании и мобилните оператори. Депутатът от „Възраждане“ препоръча на създаващите новия бюджет за догодина да сведат печалбите на въпросните 27 компании до нормалното за Централна и Източна Европа.










