Положително е изключването на Русия от списъка със заплахи за САЩ, обяви Дмитрий Песков

песков говорител на кремъл путин

Прессекретарят на руския президент Владимир Путин – Дмитрий Песков коментира новата Стратегия за национална сигурност на Съединените щати. В нея Русия вече не е определена за „пряка заплаха“ за Съединените щати.

В интервю за ТАСС прессекретарят уточни, че Кремъл възнамерява по-подробно да проучи и анализира документа. Според Песков тази промяна е в контраст с подходите на предишни президентски администрации.

Актуализираната Стратегия за национална сигурност на САЩ беше публикувана на 5 декември. Тя определя разрешаването на руско-украинския конфликт като основа за възстановяването на стабилността в Европа. В документа се съдържат предложения как да се възстанови стратегическата стабилност в отношенията на САЩ с Русия.

Американските президенти по принцип публикуват такъв тип стратегии в края на мандата си, коментира „Франс прес“. Последната стратегия беше изготвена от демократа Джо Байдън през 2022 г. и в нея беше поставен акцент върху приоритета САЩ да се стремят за по-големи предимства в конкуренцията си с Китай, като същевременно се изтъкваше и нуждата от ограничаване на Русия, смятана за опасна.

В новата стратегия по отношение на Китай се издига призивът в подкрепа на един отворен и свободен Азиатско-тихоокеански регион, с по-голям акцент върху конкуренцията в сферата на икономиката.

Във връзка с НАТО авторите на новия документ прогнозират, че е повече от вероятно най-късно до няколко десетилетия членовете на НАТО да станат в голяма степен неевропейци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст