Китай проверява сделката на Meta за AI стартъпа Manus за 2 млрд. долара

Китай проверява сделката на Meta за AI стартъпа Manus за 2 млрд. долара

Сделката, с която технологичният гигант Meta купи стартъпа за изкуствен интелект Manus за около 2 млрд. долара, попадна под вниманието на китайските регулатори. Властите в Китай проверяват дали придобиването отговаря на местните закони, свързани с контрола върху износа на технологии.

Meta купува китайския AI стартъп Manus в сделка за близо 3 млрд. долара

Meta придоби базираната в Сингапур компания през миналия месец, като част от стратегията си да засили позициите си в сферата на изкуствения интелект. Макар официално условията по сделката да не бяха обявени, източници твърдят, че цената е около 2 млрд. долара.

От Meta посочват, че Manus вече се използва от милиони потребители и компании по целия свят. По-рано тази година стартъпът представи универсален AI агент, който е обработил огромно количество данни и е създал десетки милиони виртуални компютри. Плановете са услугата да бъде разширена и да достигне до още повече бизнеси.

Meta купува китайския AI стартъп Manus в сделка за близо 3 млрд. долара

Сделката е показателна за нарастващия интерес на американските технологични гиганти към AI компании с корени в Азия. Manus привлече и вниманието на китайските власти още през март, след като демонстрира AI агент, способен да създава детайлни анализи и персонализирани уебсайтове, използвайки технологии на компании като Anthropic и Alibaba.

Сега китайското Министерство на търговията ще прецени дали придобиването е в съответствие с правилата за износ и трансфер на технологии, както и за чуждестранни инвестиции. От министерството подчертават, че Китай подкрепя международното технологично сътрудничество, стига то да се осъществява в рамките на закона.

Meta отчете високи тримесечни резултати и нови AI възможности

За Meta покупката на Manus има и чисто бизнес логика – компанията получава готов AI продукт, който вече носи приходи директно от потребителите чрез абонаменти. Това е важно, защото досегашните приходи от AI на Meta идват основно косвено – чрез реклама и по-висока ангажираност в социалните мрежи.

С това придобиване Meta не само печели нови технологии, но и по-бърз път към платени AI услуги, без да се налага да изгражда потребителска база от самото начало.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст