Американският президент планира срещи в Давос за Гренландия

Тръмп каза на съюзниците си: Купувайте самолетно гориво от САЩ или си го вземете от Ормуз

Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че ще проведе срещи, посветени на Гренландия, с „различни страни“ в рамките на Световния икономически форум в Давос. В публикация в социалната мрежа Truth Social той не уточни формата и участниците, но отново подчерта, че Гренландия е „изключително необходима за националната и международната сигурност“ и по този въпрос „няма връщане назад“.

Тръмп обяви, че е провел „много добър телефонен разговор“ с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, като отново акцентира върху ролята на САЩ като водеща световна сила, която според него може да гарантира мира „чрез сила“. Ден по-рано той заяви, че европейските лидери едва ли ще окажат сериозна съпротива срещу намеренията му САЩ да поемат контрол над Гренландия.

Междувременно френският президент Еманюел Макрон е предложил на Тръмп да организира среща на Г-7 в Париж, като според публикувани от американския президент съобщения френският държавен глава е изразил недоумение от действията на Тръмп по темата Гренландия, предаде БТА. Макрон е предложил в разговорите да бъдат включени и представители на Украйна, Дания, Сирия и Русия, както и е отправил покана за вечеря в Париж. Френското президентство потвърди автентичността на съобщенията, но не коментира съдържанието им.

На този фон европейските лидери се очаква да се съберат на извънредна среща в Брюксел, след като Тръмп заплаши с налагане на нови мита на страни от ЕС, ако се противопоставят на плановете му за Гренландия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст