Мария Габриел се прицели в поста зам.-генерален директор на ЮНЕСКО

Мария Габриел беше назначена за помощник генерален директор на ЮНЕСКО

Мария Габриел е предложена за поста заместник-генерален директор на ЮНЕСКО, съобщи „Нова телевизия“, като цитира свои източници от Министерския съвет. Правителството в оставка на Росен Желязков е изразило силна подкрепа за нейната кандидатура.

Според информацията Габриел се е кандидатирала да поеме ресора „Комуникация и информация“ в рамките на международната организация за образование, наука и култура.

Мария Габриел има дългогодишен опит в европейските институции.

В периода 2017- 2019 г. тя бе еврокомисар за цифрова икономика и общество в Европейската комисия, когато председател бе Жан-Клод Юнкер. След това бе избрана за еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младежта, този път под ръководството на Урсула фон дер Лайен. През април 2023 г. тя напусна поста си в Европейската комисия след като бе номинирана за кандидат-министър-председател от ГЕРБ, но не получи подкрепа. Тогава Габриел стана външен министър в правителството на Николай Денков с обещание за ротация на премиерския пост след девет месеца. Този план обаче не се осъществи, тъй като ГЕРБ и ПП – ДБ не постигнаха съгласие за състава на ново правителство, ръководено от Мария Габриел. Изненадващо Габриел не бе включена в листите на ГЕРБ на следващите парламентарни избори.

Припомняме, че организацията на обединените нации за образование, наука и култура ЮНЕСКО вече бе ръководена от българска. На поста генерален директор от 2009 до 2017 г. бе Ирина Бокова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст