Нетната печалба на Airbus се е увеличила с 23% през миналата година

Еърбъс а320 airbus a320

Приходите на европейската аерокосмическа корпорация Airbus са се увеличили с 6% през 2025 г., достигайки 73.4 милиарда евро. Нетната печалба се е увеличила с 23% и е в размер на 5.2 милиарда евро. Поръчките са намалели леко миналата година с 2% до 618.8 милиарда евро. Компанията е доставила 889 самолета на клиенти през годината, което е увеличение с 8% в сравнение с целта за 2024 година.

Отбранителното подразделение на компанията отбеляза особено силен растеж миналата година. Приходите му се увеличиха с 15% до 14.2 милиарда евро, а поръчките – с 11%, до 61.4 милиарда евро. 

Airbus, както много други европейски компании, получава допълнителни поръчки

поради увеличените покупки на оръжие от Европейския съюз. „Широкото и конкурентно портфолио от нашите отбранителни и космически подразделения, както и хеликоптери, ни позволява да се възползваме от инерцията в отбранителния сектор“, каза главният изпълнителен директор на Airbus Гийом Фори.

gijom fori guillaume faury airbus group se

Гийом Фори отбеляза и

силното търсене на пътнически самолети, което обаче е възпрепятствано от недостиг на двигатели.

В резултат на това Airbus планира да достави само 870 самолета на клиентите през 2026 г., което е по-малко от миналата година. Тази прогноза разочарова инвеститорите и въпреки силното годишно представяне, акциите на Airbus паднаха с почти 5 процента.

Въпреки че основният бизнес на Airbus SE е проектирането и производството на пътнически самолети, тя управлява и отделни подразделения за отбрана и космос и хеликоптери.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст