Златото е било вторият по големина резервен актив на Централната банка на Бразилия през 2025-а

Златото е било вторият по големина резервен актив на Централната банка на Бразилия през 2025-а

Централната банка на Бразилия (Banco Central do Brasil) е удвои златните си резерви през 2025 г., превръщайки благородния метал във втората по големина съставна част на валутните си резерви след щатския долар, пише в годишния ѝ доклад, публикуван на 31 март. Златото има 7.19% дял от общите резерви на институцията срещу 3.55% през 2024 г. – най-високият от 2016-а насам. Междувременно, активите в щатски долари съставляват 72% в сравнение със 78.45% от предишната година – най-ниско им равнище в историята.

Бразилия е сред страните като Финландия, Турция и Китай, които продължиха да купуват големи количества злато през миналата година въпреки повишените цени, защото металът се разглежда като актив, който „съхранява качеството“ във времена на пазарна нестабилност.

В доклада си Banco Central do Brasil) посочва, че се е увеличила диверсификацията на резервите и управлението им през миналата година, включително по-големите вложения в злато, чиято цена беше белязана от по-високи колебания през 2025-а. Възвръщаемостта на общите резерви в най-голямата икономика на Латинска Америка се е повишила с 9.18% и към 31 декември 2025-а активите й са били в размер на 358.23 милиарда долара.

Паричните стратези отдават увеличението главно на по-силните инвестиционни резултати, най-вече от лихвени приходи, и в по-малка степен на валутните движения.

„През 2025 г. имаше значително движение в краткосрочния край на кривата на доходността на държавните облигации на Съединените щати (падежите които са най-подходящи за международните резерви) с намаляваща доходност. Това генерира печалби в лихвения компонент, повишавайки доходността отвъд сделките „carry trade“ (при които търговците теглят заеми във валути с по-ниски кредитни разходи и инвестират парите в по-доходните парични единици)“, се казва в доклада. „Във валутно изражение обезценяването на щатския долар спрямо други резервни валути също допринесе положително за общата доходност.“

Златото загуби голяма част от блясъка си след началото на американско-израелската война с Иран. В 12.25 ч. българско време на 1 април скъпоценният метал за незабавна доставка се търгуваше за 4720.91 долара за тройунция.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст