От Комисията за защита на потребителите (КЗП) са глобили с 20 000 евро ВиК дружество. Причината – необосновано увеличение на цената на услугата „смяна на пломба на водомер“. Проверката е установила, че до 31 декември 2025 година услугата е струвала 11.00 лева, а от 1 януари 2026 година цената е увеличена на 13.80 евро. Това е поскъпване със 145 процента.
От ВиК дружеството са представили данни за увеличение на разходите за труд и материали, включително за възнаграждения и използвани пломби. След анализ на Комисията обаче те приели, че липсват достатъчно доказателства, които да обосноват толкова значително поскъпване.
Законодателството допуска увеличаване на цените, но тогава, когато те са в резултат на обективни икономически фактори. В периода на въвеждане на еврото е в сила засилен контрол срещу необоснованото поскъпване. Когато се твърди, че дадено поскъпване се дължи на по-високи разходи, това следва да бъде доказано с конкретни документи, посочват от Комисията за защита на потребителите.
Припомняме, че на 28 май органът уличи столичен ВиК оператор в нелоялна търговска практика, свързана с отчитането и разпределението на количества вода за битови нужди.









