Министерството на културата официално предаде за управление Архитектурно-музеен резерват „Трапезица“ на Община Велико Търново.
Предаването на обекта, който е с национално значение и е изключителна държавна собственост, беше извършено с подписването на предавателно-приемателен протокол в изпълнение на решението на Министерския съвет от април 2026 година. Предоставянето е безвъзмездно, за срок от 10 години.
От екипа на министър Евтим Милошев се надяват, че сега ще бъдат създадени необходимите условия за предприемане на конкретни действия по опазването, поддържането и развитието на резервата, включително за решаването на натрупани през годините инфраструктурни и геозащитни проблеми в района.
Като за начало те разчитат, че ще бъдат предприети необходимите мерки за справяне със свлачищните процеси по хълма Трапезица, които през последните години са създали рискове както за културното наследство, така и за безопасността на гражданите и посетителите.
Темата за свлачищата била коментирана от областния управител на Велико Търново още в началото на 2026 г., а правителството и Министерството на културата предприели необходимите действия за осигуряване на институционална и финансова рамка за решаването на проблема.
Друга надежда, с която се извършва прехвърлянето на управлението в ръцете на общинарите, е, че по-бързо и по-ефективно ще се реализират различни дейности по консервация, реставрация и социализация на резервата. Очаква се, че и безпроблемно ще продължат археологическите проучвания в един от най-значимите исторически комплекси в България.
Министерството на културата ще продължи да упражнява своите правомощия по Закона за културното наследство и да работи в тясно партньорство с местната власт и Регионалния исторически музей – Велико Търново за опазването и популяризирането на Трапезица.









