През последните дни цената на биткойн падна с почти 10% до под 70 000 долара за първи път от началото на април. Анализаторите говорят за началото на паника на пазара и се опитват да разберат причините за това. Някои прогнозират, че биткойнът скоро може да достигне нови дъна, падайки под 65 000 долара.
BFM Business (Париж, Франция)
„Психологически срив“: Биткойн падна под 70 000 долара.
Кралицата на криптовалутите загуби 4% от стойността си за 24 часа. Цената ѝ падна най-много през последната седмица – с 9 процента. Анализаторите се опасяват от това от седмици.
Други криптовалути също изпитват затруднения. От десетте най-големи криптовалути по пазарна капитализация в CoinMarketCap, биткойнът падна най-много през последната седмица (9%) в сравнение с Ethereum и XRP, които и двете загубиха по 5,5% за същия период. Настоящият спад на биткойн се обяснява отчасти с продължаващата геополитическа несигурност между Съединените щати и Иран. Инвеститорите „се освобождават от високорискови активи поради опасения относно нестабилността в Ормузкия проток“, каза анализаторът на Zeus Research Доминик Джон.
Друго събитие помрачава картината. На 1 юни голямата инвестиционна фирма, оперираща на крипто пазара – Strategy, обяви продажбата на 32 биткойна, нещо, което не е правила от декември 2022 година. Strategy е компанията, която най-активно защитава биткойн, така че инвеститорите разглеждат продажбата като отрицателен знак.
Биткойн е в свободно падане, предвещавайки паника на пазара.

Биткойн не успя да се задържи над 70 000 долара и продължава да спада. Формира се мечи тренд, като най-близкото ниво на съпротива е близо до 68 000 долара. Следващото ниво на подкрепа в момента е близо до 65 000 долара. По-нататъшен спад може да доведе цената до 64 200 долара в близко бъдеще.
The Street (Ню Йорк, САЩ)
Водещ икономист отправи тревожно предупреждение на фона на срива на биткойн.
Известният американски инвеститор и икономист Питър Шиф твърди, че с продължаващия спад, натискът може скоро да се разпростре отвъд пазара на криптовалути. На 2 юни дългогодишният критик на биткойн предупреди, че продължаващият спад може да стане политически мотивиран. „Тъй като биткойнът продължава да пада, натискът от страна на донорите на биткойн на Тръмп и семейния му бизнес ще се увеличи да използват Стратегическия резерв на биткойн, за да спасят инвеститорите в биткойн и крипто индустрията. Републиканците трябва да се присъединят към демократите в противопоставянето на това“, отбелязва Шиф.
Президентът Доналд Тръмп се позиционира като един от най-приятелски настроените към криптовалутите президенти в историята на САЩ. Той подкрепя Стратегическия резерв на биткойн и по-широкото приемане на цифрови активи.

Критиците изразиха загриженост относно участието на семейство Тръмп в проекти за криптовалути. Сенатор Елизабет Уорън и други демократи твърдят, че компаниите за криптовалути, свързани с длъжностни лица, биха могли да създадат конфликт на интереси, ако бъдещи законодателни или регулаторни решения повлияят на тези проекти.
Economic Times (Мумбай, Индия)
Цената на биткойн се срина до двумесечно дъно
Този спад идва преди публикуването на ключови данни за икономическата активност в САЩ, които биха могли да определят къде инвеститорите ще разположат високорискови активи. Въпреки спада на биткойн, някои анализатори отбелязват, че други акции, включително тези в областта на изкуствения интелект, остават стабилни. Това предполага, че скорошното движение в цената на биткойн е по-характерно за пазарите на криптовалути, отколкото за пазара като цяло.












