Депутатите продължават със законодателните промени с цел справяне с необоснования ръст на цените

ръст на цените

Депутатите ще продължат със законодателните промени с цел справяне с необоснования ръст на цените. Вчера народните представители не успяха да приемат на второ четене промените в Закона за защита на потребителите, внесени от Явор Гечев от „Прогресивна България“, поради изчерпване на пленарното време. С измененията се очаква да се спре увеличаването на цените, когато ръстът не е икономически обоснован.

С промените се предвижда Комисията за защита на потребителите да създаде и поддържа публично достъпен интернет портал и да публикува ежедневно индивидуалните продажни цени, да показва и цената на едро на конкретните стоки, както и информация за справедливата стойност на стоки, определени със заповед на министъра на икономиката, инвестициите и индустрията.

Законопроектът посочва обективни икономически фактори, при наличието на които повишаването на цените може да се приеме за обосновано, включително нарастване на доставни или производствени разходи, увеличаване на разходите за труд, промени в цените на енергия, горива или суровини, промени в данъци, такси или други публични задължения, и други.

Преценката за икономическа обоснованост ще се извършва от контролния орган – Комисията за защита на потребителите – чрез съпоставка между увеличението на цената и въздействието на записаните в закона фактори върху разходите или икономическата дейност на търговеца.

Очаква се днес депутатите да продължат и с приемането на промените в Закона за защита на конкуренцията, внесени от „Прогресивна България“. Те предвиждат глоби за монополисти с прекомерно високи цени, разширяване на списъка с нелоялни търговски практики по веригата на доставки и създаване на електронен регистър за откриване на пазарни деформации.

Заложено е Комисията за защита на конкуренцията да може да налага имуществена санкция до 10% от общия оборот на предприятието за предходната финансова година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст