Козметичната фирма „Лавена“ плаща 396 776 евро дивидент на акционерите си за 2025 г.

Кабинетът променя механизма за законната лихва във връзка с въвеждането на еврото, България навлиза в траен структурен дисбаланс заради растящи разходи, Изплащането на пенсиите няма да се бави заради почивни дни, На 8 юни започва изплащането на пенсиите

Нетната печалба на „Лавена“ АД за 2025 г. е в размер на 2 304 277.14 лв. (1 178 158.19 евро). Общото събрание, проведено на 17 юни, гласува да се разпредели сума от 396 776.40 евро като дивидент на акционерите на козметичната компания.

Брутната сума, която ще получат притежателите на такива книжа, е по 0.04 евро на акция. От печалбата за 2024 г. компанията разпредели дивидент в същия размер – 8 ст., което след въвеждането на еврото се равнява на 4 цента. Тогава това беше най-големият дивидент, който компанията е изплащала до момента, след като за 2023 г. бяха изплатени по 3 стотинки на акция.

Изплащането на дължимите суми ще започне от 1 август.

То ще се извършва чрез „Централен депозитар“ АД и „УниКредит Булбанк“ АД. Срокът за изплащане на дивидента чрез банката, с която е сключен договор за изплащане на дивидента, е три месеца, или до 31 октомври.

бизнес климат пари

Остатъкът от положителния финансов резултат за миналата година ще се отнесе в фонд „Неразпределената печалба“ на дружеството.

Правото да получат дивидент имат всички, които са вписани в централния регистър на ценни книжа, като такива с право на дивидент на 14-ия ден след деня на общото събрание, или към 1 юли. Последната дата за сключване на сделки с акции на „Лавена“ АД на „Българска фондова борса“, в резултат на които инвеститорът има право на дивидент, е 29 юни.

Акционерите приеха докладите на мениджърите за дейността на дружеството (индивидуален и консолидиран), годишните финансови отчети за 2025 г. (индивидуален и консолидиран), както и докладите на регистрирания одитор за извършената проверка.

Общото събрание освободи от отговорност членовете на съвета на директорите – Константин Шаламанов, Силвия Дишлева – Атанасова и Радостина Манахова, за дейността им през миналата година. Одобрено е и предложението за преизбирането им за нов петгодишен мандат. Променено е постоянното брутното месечно възнаграждение на директорите от 613.55 евро на 660 евро на всеки член на борда.

Гласувани са и промени в уствава „Лавена“ във връзка с приемането на еврото като официална валута в България. Основният капитал на дружеството е в размер на 5 058 899.10 евро, разпределен в 9 919 410 акции с номинална стойност от 0.51 евро.

лавандула

„Лавена“ развива многопрофилно производство, с над 12 вида продуктови групи,

в което се включват: кремове, олиа, шампоани, сапуни, пасти за зъби, козметични води и спрейове, гелове, детергенти, мокри кърпи и други. А клиентите ѝ са на 5 континента и в над 40 страни по света.

Акциите на „Лавена“ АД се търгуват на „Българска фондова борса“.  От началото на годината цените на акциите на компанията губят стойност и в момента се търгуват на по 1.10 евро за един брой.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че институциите реагират достатъчно ефективно на сигнали за незаконни строежи?

Подкаст