Над две трети от българите се гордеят с успеха на Дара на конкурса „Евровизия 2026″. Това показва национално представително проучване на социологическата агенция „Мяра“, проведено между 4 и 12 юни сред 817 пълнолетни българи по метода „лице в лице“ с таблети. Изследването не обхваща периода на провеждане на „Прайд 2026“ в София, както и проведения паралелно „Парад на семейството“.
Според данните 67,2% от анкетираните заявяват, че се гордеят с победата на българската изпълнителка, докато 17,9% не споделят това мнение. Останалите или не са достатъчно запознати с темата, или не могат да преценят.
Положително е и личното отношение към Дара. Одобрение към певицата изразяват 66,7% от участниците в проучването, а 11,8% заявяват отрицателно отношение. Други 14,2% се колебаят, а 7,3% посочват, че не я познават.
Изследването показва, че обществената подкрепа за Дара значително надхвърля симпатиите към музикалния стил на конкурса. Само 44,1% от запитаните определят себе си като почитатели на музиката, характерна за „Евровизия“, докато 35,4% заявяват, че не я харесват.
Според социолозите резултатите показват, че българите ясно разграничават личните си музикални предпочитания от националния успех. По-резервирани към победата на изпълнителката са хората от по-високите възрастови групи и симпатизантите на партии с по-скептично отношение към западните ценности.
Проучването е част от редовната изследователска програма на агенция „Мяра“. Максималната статистическа грешка е ±3,5 процентни пункта при 50% дялове.












