Омбудсманът Велислава Делчева е изпратила становище до председателя на парламента Михаела Доцова, комисиите по здравеопазване, труда, демографската и социалната политика, както и до ресорните министерства по повод Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето. В него се предвижда въвеждане на електронно административно производство при медицинска експертиза и създаване на механизъм за автоматизирана оценка на риска от незаконосъобразно установяване на трайно намалена работоспособност.
В позицията си омбудсманът хем подкрепя усилията за модернизиране на административните процеси и цифровизация на услугите, хем изразява доза скептицизъм по отношение на предлаганите промени. Причината – хората с увреждания, с трайно намалена работоспособност, могат да изпитат трудности при достъпа до здравни услуги и трудова реализация.
“Дигитализацията на медицинското производство следва да бъде реализирана по начин, който не ограничава достъпа до процедурата и не създава нови бариери пред най-уязвимите групи граждани”, пише омбудсманът в становището.
Делчева уточнява, че производствата по медицинска експертиза предполагат обработването на голям обем чувствителна информация, включително данни за здравословното състояние на гражданите. Ето защо тя подчертава, че законопроектът трябва да гарантира високо ниво на защита на личните и здравните данни, като до информацията имат достъп само определен кръг лица.
Тя отбелязва и че трябва да се гарантира възможността на засегнатото лице да получи информация за основанията за предприетите действия, както и право на възражение и ефективна защита.









