Изпълнителният директор на Националния дворец на културата Андрияна Татарова е отстранена от поста. Това каза министърът на културата Евтим Милошев по време на заседание на парламентарната комисия по култура и медии.
“Назначих проверки на Инспектората и поисках вътрешен одит. Резултатите от одита предстои да излязат. Тези на Инспектората обаче излязоха. На тяхна база, считано от 24 юни, освободих като член на съвета на директорите и прекратих договора на Татарова за управление на дружеството”, обяви Милошев.
Той уточни, че това не я освобождава от отговорност.
Припомняме, че вчера стана ясно, че Татарова е глобена заради конфликт на интереси. Делото е свързано с това, че шефката на НДК е сключила договор с фирма на сина си. В мотивите си ВАС посочва, че лице, заемащо висша публична длъжност, няма право при изпълнение на задълженията си да сключва договори или да извършва дейности в частен интерес.
В началото на юни Милошев се възмути от възнагражденията в НДК и това на Татарова. В последвалия обществен скандал Андрияна Татарова уточни, че средното ѝ месечно възнаграждение е малко над 9 700 евро и оспори констатациите на министъра.
Освен това стана ясно, че Дворецът на културата е натрупал загуба от близо 49 млн. евро, като през 2025 година тя е нараснала с над 500% спрямо предходната година.










