Тристранката с принципна подкрепа за бюджета на Здравната каса

Тристранката с принципна подкрепа за бюджета на Здравната каса

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) принципно подкрепя проекта на бюджет на Здравната каса за тази година, съобщи БТА. Между държавата, бизнеса и синдикатите не се наблюдава остро противопоставяне по тази тема. Във финансовата рамка са заложени приходи от 5.256 милиарда евро, което е с 412 милиона евро повече спрямо предходната година.

При обсъждането на план-сметката за здраве в НСТС управителят в оставка на НЗОК Петко Стефановски коментира, че бюджетът е “изключително консервативен и е единственият възможен при така създалата се ситуация”. Той допълни, че като нова политика е принципът лекарствата, заплащани от Касата, да са в две самостоятелни групи – на реферираните лекарства и на генеричните и биоподобните лекарства.

Министърът на здравеопазването Катя Ивкова също заяви подкрепата си за проектобюджета и уточни, че има стабилна финансова рамка за функционирането на системата.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Радев изтъкна, че работодателската организация не подкрепя проекта на Закон за бюджета на НЗОК и оспори твърдението, че заделянето на повече средства ще доведе до по-добро здравеопазване.

“Асоциацията счита, че проектът за бюджет на НЗОК за 2026 година не дава достатъчно убедителен отговор на основния въпрос – как допълнителните над 400 милиона евро и тяхното разпределяне по медицински дейности ще доведат до по-добро здравеопазване, по-добри здравни резултати и по-ефективна система”, отбеляза представителят на АИКБ Румен Радев.

От Българската стопанска камара обявиха, че подкрепят бюджета, но с резерви. Председателят на БСК  Добри Митрев отбеляза, че средствата за извънболнична помощ намаляват до малко над 14 процента. Той уточни, че средните равнища на средствата за извънболнична помощ в страните от ЕС варират между 26 и 28 на сто.

Представителите на синдикатите коментираха, че предложеният бюджет е само за 5 месеца и в него няма как да има реформи. Президентът на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов заяви, че системата трябва да има разходопокривен принцип на финансиране с ясни съотношения за това какви средства къде отиват и при кого.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст