BP и ConocoPhillips ще си партнират в едно от най-старите нефтени находища в Ирак

BP и ConocoPhillips ще си партнират в едно от най-старите нефтени находища в Ирак

ConocoPhillips („Коноко Филипс“) обяви на 17 юли, че е постигнала съгласие да придобие 42% дял в BP Energy Company of Kirkuk Ltd от BP („Бритиш петролиъм“), подкрепяйки британския петролен гигант в преустройството на четири производствени нефтени находища в Северен Ирак. Очаква се споразумението да бъде подписано по време на официалното посещение на иракския премиер Али ал-Зайди във Вашингтон, където той ще поиска по-големи инвестиции от Съединените щати в иракския нефтен, газов и енергиен сектор след прекъсванията на доставките, причинени от конфликта с Иран.

Договорът е с обхват от над 3 милиарда барела нефтен еквивалент в първоначални брутни ресурси, които могат да бъдат извлечени, с допълнителен потенциал за проучване, в двете високопродуктивни, богати геоложки структури Баба и Авана на нефтеното находище Киркук и полетата Бай Хасан, Джамбур и Хабаз.

Сделката се сключва в момент, когато „Бритиш петролиъм“ преструктурира портфейла си под ръководството на главния изпълнителен директор Мег О’Нийл, която пое поста през април след дълга кариера в „Ексън мобил“. О’Нийл обеща да опрости компанията, да затегне капиталовата дисциплина и да съсредоточи инвестициите върху най-високодоходните си петролни и газови активи, като същевременно рециклира капитала чрез селективни партньорства и продажби на активи.

За Ирак това е поредното усилие за привличане на по-големи американски инвестиции в сектор, който през последните години все повече е доминиран от китайски компании. Кабинетът на Заиди наскоро одобри сделка с американската HKN Energy за разработване на гигантското петролно находище „Хамрин“ и сключи споразумение за сътрудничество с „Дженерал илектрик“ за разширяване на производството и преноса на електроенергия в страната.

Находището Киркук, открито преди около век, остава едно от най-старите полета за добив на чрно злато в Ирак и все още притежава значителни остатъчни запаси, което го прави централно място в плановете на Багдад за поддържане на добива на суров петрол през следващите десетилетия.

„Бритиш петролиъм“ заяви, че сделката няма да повлияе на договорните условия, оперативната роля на иракските компании Northern Oil и North Gas или планираното предаване на правата за операриране на организация, в която работят предимно техни служители. Компаниите заявиха, че не се очаква съвместното предприятие да изисква значителни капиталови инвестиции.

Очаква се сделката да приключи до края на 2026 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст