На среща на ООН в Женева тази седмица бяха отправени призиви за прекратяване на дискриминацията, основаваща се на възраст, и за по-добра защита срещу „прикрито пренебрегване“, в рамките на старта на преговори по конвенция за укрепване на правата на възрастните хора, предаде Ройтерс.
Според организаторите целта е да бъде създадена правна рамка, която да гарантира по-добра защита на достойнството и правата на възрастните хора. По данни на ООН броят на хората над 65 години се очаква да се удвои през следващите 50 години и да достигне около една пета от населението на планетата.
Експерти посочват, че проявите на възрастова дискриминация включват задължителното пенсиониране, възрастови ограничения за участие в съдебни заседания като съдебни заседатели, както и ограничения при достъпа до определени медицински профилактични прегледи.
Сред основните поддръжници на инициативата са още Бразилия, Словения, Филипините и Гамбия, а държави като Чили и Южна Африка също заявиха подкрепа по време на преговорите. Следващият кръг от разговори е насрочен за октомври в Женева, като процесът по договаряне може да продължи години.
В момента международното право съдържа договори, които забраняват дискриминацията по признаци като раса и пол, но не съществува отделен международен документ, посветен на дискриминацията по възраст.
Правозащитни организации настояват подобен договор да обърне внимание на случаи на неглижиране и насилие над възрастни хора, особено в домовете за дългосрочни грижи.
Четете още: Мило Джуканович пише книга за политическата си кариера








