В Германия се обсъждат промени в Закона за гражданството след атентата в Берлин

В Германия се обсъждат промени в Закона за гражданството след атентата в Берлин

Властите в Германия обсъждат промени в Закона за гражданството след атентата в Берлин.

След ислямисткия атентат по време на „Кристофър Стрийт Дей“ в Берлин германските управляващи обсъждат по-строги мерки срещу потенциално опасни лица и промени в законодателството.

Канцлерът Фридрих Мерц заяви, че свободата на движение на потенциално опасни престъпници трябва да бъде ограничена възможно най-много. Според него германско гражданство не може да бъде отнето на човек, който има само германски паспорт. При хората с двойно гражданство обаче това може да бъде възможно и без промяна на конституцията.

Мерц възложи на вътрешния министър Александър Добринт да представи предложения за промени. Канцлерът постави и въпроса как човек, определен като потенциално опасен, е могъл да се движи свободно в близост до масовото събитие.

Лидерът на Християнсоциалния съюз (ХСС) Маркус Зьодер призова за по-строг подход към ислямистките заподозрени. Той предложи да се обсъди по-ранното прилагане на наказателното право за пълнолетни, както и възможността на определени опасни лица да бъде отнемана шофьорската книжка.

Министерството на правосъдието обаче призова за изчакване и посочи, че първо трябва да приключи специално проучване за необходимите промени в наказателното право.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята на властта да се гласува само с машини?

Подкаст