Лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев и депутатът от „Демократична България“ Атанас Атанасов призоваха президента Илияна Йотова да свика Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС). Повод за искането е публикация на „Файненшъл таймс“, според която Иран е проучвал възможността за удар по американски военни обекти, включително по авиобаза „Безмер“.
Василев и Атанасов разкритикуваха държавния глава за липсата на публична реакция по случая. Според тях при подобна информация е необходимо институциите да обсъдят нивото на заплаха и предприетите мерки за сигурност.
КСНС е съвещателен орган по въпросите на националната сигурност. По закон редовните му заседания трябва да се провеждат най-малко веднъж на три месеца. Последното такова заседание се проведе през февруари 2025 г. и беше посветено на разпространението на наркотици и упойващи вещества сред подрастващите. Извънредно заседание може да бъде свикано по решение на президента или в случаите на чл. 100, ал. 4 и 5 от Конституцията на Република България (бел. ред. – обща или частична мобилизация или обявяване на положение на война).
„Пълна тишина“
„Оглушително мълчание от върховния главнокомандващ на България г-жа Йотова – 24 часа след новината за Безмер. Няма свикан Консултативен съвет за национална сигурност. Няма изявление какви мерки ще бъдат предприети. Пълна тишина„, коментира лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев във „Фейсбук“.
Бившият председател на „Демократи за силна България“ Атанас Атанасов също поиска свикване на КНСН. По думите му министърът на отбраната е омаловажил ситуацията, заявявайки, че няма пряка заплаха за военните обекти в България. Атанасов посочи, че самият факт, че Иран обмисля ответни удари, означава наличие на риск, но подчерта, че степента на заплахата трябва да бъде оценена. Той определи НАТО като основен гарант за сигурността на България и приветства реакцията на Алианса.
През изминалия ден от „Демократична България“ пък определиха публикацията на „Файненшъл таймс“ като целенасочен информационен удар, който цели да създаде объркване и несигурност в България и сред партньорите ѝ. От коалицията поискаха съвместно заседание на парламентарните комисии по отбрана и външна политика, на което да бъде изяснено нивото на заплахата, включително по отношение на възможни терористични и диверсионни действия.
ГЕРБ пък настоя Министерството на външните работи да извика иранския посланик и да поиска официално обяснение дали Техеран разглежда българска територия, граждани или инфраструктура като потенциални цели. Партията поиска и правителството да информира депутатите кога службите са получили данни за евентуални ирански сценарии и какви мерки са предприети срещу възможни ракетни и дронови атаки, терористични действия, кибератаки и саботаж.
От партията на Бойко Борисов заявиха, че България не трябва да се оправдава за решенията си като суверенна държава и член на НАТО. ГЕРБ отправи критики и към начина, по който се представя рискът за страната в зависимост от политическата ситуация.
От „Възраждане“ също обвиниха президента в липса на реакция и заявиха, че информацията за възможни заплахи за България е достатъчен повод за свикване на КСНС.












