Правителството чака съдът да определи съдбата на Корпоративна търговска банка (КТБ). Това заяви финансовият министър Владислав Горанов пред Нова телевизия.
Той коментира, че правителството работи за премахването на възможностите някои от кредиторите да се възползват от ситуацията, докато тече делото във ВАС. Същевременно той увери, че държавата ще си върне голяма част от парите, които даде за удовлетворяване на кредиторите на банката, включително и 1,5-те млрд. лева заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Според Горанов от гледна точка на закона е възможно да се правят сделки, които да прекъсват връзката между КТБ и това, което е купено с парите от нея, докато тя бъде обявена в несъстоятелност. Той коментира, че това безпокои правителството, “но правовата държава изисква спазването на закона”. Министърът подчерта, че не е имало възможност за навременна промяна на законодателството заради оставката на предишното правителство и разпускането на парламента.
Владислав Горанов бе категоричен, че страната не е взела никакви пари назаем. "Сключихме посреднически договор, който не ангажира България с нищо", каза той и съобщи, че за 2015 година страната ни има да плати стари задължения за около 7 млрд. лв. дълг. До 31.12.2017 година България трябва да плати приблизително 12 млрд. лв. стари задължения. Горанов информира още, че прословутият заем на Милен Велчев е изплатен още през януари.
"ДПС са се докарали до там, че никой да не иска да се докосне до тях, защото след тях се превръща в политически труп. ГЕРБ не иска да я сполети същата съдба", обясни Горанов защо според него няма договорки между ГЕРБ и ДПС. Според него обаче, ДПС са се показали като партия с държавническо отношение. "ДПС направи опит да се извади от изолацията, в която сама се постави, и това си е нейна позиция. БСП трябваше да направи същото, но те избраха да стоят заедно с Атака и да се снимат на общи плакати”, коментира финансовият министър гласуването за новия заем.
Горанов увери, че правителството работи за подобряване на събираемостта на приходите в страната, като от началото на годината са събрани с 550 млн. лева повече спрямо същия период на миналата година.











