Избраха Северозапада за инициативи срещу младежката безработица

международен ден на младежта

Деветото отбелязване на Международния ден на младежта 12 август у нас ще се съсредоточи в три български града. Министерството на младежта и спорта е избрало Северозападния регион и по-конкретно – Враца, Монтана и Видин. Градовете ще бъдат във фокуса на събитията, поради регистрираните най-високите нива на младежката безработица. Редицата инициативи във цялата страна са обединени под надслова "Гражданската активност на младите". Те включват и публични дискусии, и концерти.

На централни места паралелно в трите града ще се проведат редица мероприятия. Така например от трибуната на "Гласът на младите" и "Просторът на промяната" ще се даде възможност на младежите да отправят своето послание за бъдещето на града, в който искат да се развиват. Именно чрез подобни дейности министерството иска да чуе директно какви са потребностите младите хора и какво искат да се промени в Северозападния регион.

Това ще прерасне в своеобразна публична дискусия, която ще събере път на едно място експерти от различни ведомства и младежи. Разискваната тема пък ще бъде "Възможностите пред младите хора". В концертите ще се включат нашумели български изпълнили, като Йоанна Драгнева, Ненчо Балабанов, група Д2, Бобо и Део.

Като част от програмата на Нестле за насърчаване на младежка заетост в България, ще бъдат обособени специални щандове, в рамките на които ще бъдат организирани така наречените CV-клиники. В техните рамки специалисти ще провеждат безплатни кариерни консултации на желаещите. Младежите ще имат възможност да научат тънкостите в оформянето на документи при кандидатстване за работа, да получат ценни съвети и практически насоки за това какво трябва да съдържа тяхната автобиография. Освен това специалистите ще разясняват и какво е препоръчително да се спомене на интервюто за работа.

Денят 12 август е обявен за Международен ден на младежта от ООН през 1999 година. Едва осем години по-късно обаче той се отбелязва за първи път и в България (2007-а). Идеята на Международния ден на младежта е да се даде възможност на държавите по света да разгърнат потенциала на младите хора, да отбележат техните постижения и да планират начини за по-доброто им включване в развитието и прогреса на обществото.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст