Наказаха Мунчо за лудостта му да клати статуквото

СГП

Показна разправа с неудобен за системата магистрат и пореден срамен избор на градски прокурор на София са резултатите от поредния кадрови резил на Висшия съдебен съвет (ВСС). За проговорилия следовател от столичното следствие Бойко Атанасов конкурсът за ключовия пост се превърна в другарски съд. А съперничката му Емилия Русинова беше избрана въпреки единодушното мнение на съвета че структурата, в която е заместник-ръководител,  не работи.

За Русинова гласуваха осем членове на съвета, Атанасов не беше подкрепен от нито един, а Елка Атанасова и Юлиана Колева не гласуваха за никого от кандидатите. Още в началото на изслушването пролича, че "присъдата" срещу Бойко Атанасов е издадена и никой от членовете на съвета няма намерение да обсъжда вижданията му за работата на градската прокуратура. Ядовитите реплики на кадровиците бяха предизвикани от скандалните му разкрития, възприемани като недопустим удар срещу статуквото. Атанасов пък явно нямаше илюзии за резултата от вота и се държеше преднамерено резервирано.

Магдалена Лазарова притисна следователя с въпроса срещу кои членове на ВСС има дела на трупчета, които се активират, когато трябва да бъдат мотивирани да гласуват по определен начин. "Не ми е известно срещу вас да има. Това, което твърдя и настоявам, е да бъде извършена ревизия по тези преписки и дела в специализираното звено "Антикорупция" и тази информация да ви бъде предоставена", отговори Атанасов. Последва незабавна намеса на главния прокурор Сотир Цацаров, според когото нямало нито една преписка срещу член на съвета, включително и "скрит като неизвестен извършител". Румен Георгиев пък попита кандидата каква е целта му – "да стане градски прокурор или да получи трибуна".

"Казах достатъчно. Ако искате да прикриете нещо, много добре се справяте", отговори Атанасов. С добавката, че е обиден от подобно отношение. Той призова все пак прокурорската колегия да го подкрепи, ако не иска да запази статуквото в Софиската градска прокуратура. Според него там работели на принципа "ден да мине, друг да дойде". И след като четири години се явявал на конкурс за градски прокурор, мислел вече да се откаже, защото "очевидно нищо не се променя".

На този фон Русинова очакваше комфортно избора си – въпреки отчайващите резултати на градската прокуратура, която ръководеше първо като заместник на доскорошния й шеф Христо Динев, а след това и като временно изпълняваща тези функции. Неоспоримите констатации за плачевното състояние на градската прокуратура бяха обобщени от Магдалена Лазарова – рязко намаляване на решените досъдебни производства, двойно по-малко приключени разследвания (от тях 1/3 са прекратени досъдебни производства, включително по давност), двойно нарастване на оправдателните присъди, висок процент неуважени от съда протести по делата. Елка Атанасова пък сложи черешката на тортата с чистосърдечното признание, че недоумява как Русинова ще пребори тези отчайващи резултати с анализи, както е заложила в концепцията си.

В крайна сметка изобщо не стана ясно с какво Емилия Русинова заслужава поста и тези, които решиха да гласуват за нея, аргументираха вота си отново с Бойко Атанасов.  "Етичният" Ясен Тодоров заяви, че ще подкрепи Русинова, защото концепцията на Атанасов била пълна "само с нахвърляни твърдения". Румен Георгиев пък не можа да измисли друго, освен че не бил сексист, понеже имал две дъщери. "Ще подкрепя това момиче, за пръв път май има кандидат  жена за градски прокурор. Това момиче свети със своя светлина, колегата се опитва да свети с отразена. Това е техника за кариера, но не е достатъчно да ме убеди на 60-годишнината ми, че желанието за революция е налице. Плещите ѝ са по-крехки и нежни, но нямаме алтернатива за избор", описа нелепата ситуация Георгиев.

Отрицателния си вот обясни и Магдалена Лазарова: "Един административен ръководител трябва да е отговорен, добре балансиран както в действията и в изказванията си и да знае, че всяка негова дума тежи. Като кандидатства за този пост, той недопустимо в концепцията си хвърля бомби за висящи дела на трупчета срещу членове на ВСС. Да спомене поне едно дело, едно име на член на съвета и да понесе отговорност за тези свои думи. Не мога да приема, че с лека ръка и с голословни твърдения ще се очернят колеги. Не познавам Русинова, но колеги ми казаха добри думи за нея, поради което ще рискувам да гласувам за нея, въпреки че не я познавам". А Незабравка Стоева събра колебанието си в китайската поговорка: "Твърдостта се преодолява с мекост".

Юлиана Колева също не пропусна да упрекне Бойко Атанасов за това, че му липсвало чувство за отговорност, но призна, че от концепцията му изскачали някои важни проблеми. "Например това специализирано звено – що за риба е това?", попита тя за звеното "Антикорупция" към главния прокурор, което стана за смях с незначителните си разследвания. "На Софийската градска прокуратура е нужен човек със стратегическа и организационна визия, повече възможност и увереност в собствените си сили и възможност за налагане на собствен авторитет. С няколкото неуспешни избора на градски прокурор цялата прокуратура беше обществено обезличена", заяви Колева и призова членовете на съвета да си дадат време и да потърсят по-добри кандидати.

За капак Елка Атанасова стъписа всички с репликата, че познавала такъв човек, който да бъде лидер и да ръководи авторитетно градската прокуратура. "Аз познавам такъв човек. Може би е дошло времето тя да се ръководи от човек извън нея. Вътрешният човек върви с проблемите и лошите практики в нейното управление, не може да надскочи методите и стила на работа, нито да решава проблемите с анализи. Искаме работеща прокуратура, с обвинителни актове, които се вкарват в съда и издържат. А не да се вкарват шумно и само по информацията по медиите разбираш, че ще катастрофират."

Безумието на избора обаче лъсна изцяло, когато Елка Атанасова пък не само похвали Бойко Атанасов, а направо го героизира. "Поначало не подкрепям голословните твърдения и смятам, че административният ръководител трябва да си дава сметка какво говори. Но това, което харесвам в него (Бойко Атанасов), е професионалното му безразсъдство. Той назова проблеми, за които не се говори, или се говори само в приятелски кръг от прокурори. Винаги съм вярвала в тази знаменита фраза от "Под игото" – "Лудите, лудите – те да са живи!" Лудостта – като израз на кураж, на свободно мислене, трябва да бъде подкрепяна!", изреди вдъхновено Елка Атанасова.  

Всичко приключи с признание на Цацаров, че и той не е наясно защо трябва да бъде избрана Емилия Русинова. "Ако кандидатът беше външен човек, тогава укорът щеше да бъде, че хикс е довел игрек за административен ръководител. Не защитавам Русинова, че предлага анализи. Но тонът сме го задали ние самите със съдебната карта. Ние ги научихме така – всеки проблем се отлага, докато му се прави анализ", заяви Цацаров. И за финал  призова Елка Атанасова да каже "кой е този кандидат, заради когото градската прокуратура трябва да стои още месеци наред без ръководител". Емоционалният изблик на Елка Атанасова беше париран с лаконичното: "Лудите няма да оправят прокуратурата."

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че резкият спад на туристи на българското Черноморие ще се оправи с правителствени решения?

Подкаст