Изборите ни за президент са под въпрос във Франция и Турция

Не е ясно дали сънародниците ни във Франция и Турция ще могат да упражнят правото си на глас на президентския вот на 6 ноември. Независимият депутат Велизар Енчев предложи да не се разкриват изборни секции в страни с обявено извънредно положение. Енчев аргументира позицията си с ограничаването на правата на гражданите в тези държави и заради условията, при които не могат да се проведат нормално едни избори. По думите му в Турция в момента не може да се гарантира свободното придвижване на избирателите и се забранява събирането на граждани в определени часове. Депутатът се надява, че това предложение може да бъде подкрепено от националистите от „Атака“ и Патриотичния фронт, които така или иначе са против гласовете, които идват от южната ни съседка.

В отговор вицепремиерът Томислав Дончев обясни, че е възможно да се мисли по подобно предложение, ако мерим с равен аршин всички държави, където има извънредно положение. Според него, когато вотът наближи, трябва да се прецени дали има реална опасност и дали избирателите имат възможност да стигнат до секциите и да гласуват нормално. 

Ако се окаже обаче, че българските изселници в Турция няма да могат да гласуват, след като беше намален и броят на секциите, това би предизвикало сериозен вътрешнополитически скандал. ДПС и ДОСТ едва ли ще се примирят с подобна вероятност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст