На 10 април през 1847 г. е роден Джоузеф Пулицър (на унгарски: Pulitzer Joacute;zsef, на английски: Joseph Pulitzer), унгаро-американски издател, редактор и журналист. Приема се като родоначалник на жълтата преса.
Той е роден в град Мако (Унгария) и е син на унгарски евреин и немска австрийка. Записва се за доброволец в американската армия, но не постъпва в нея и остава в САЩ. През 1868 г. започва работа като репортер във вестник Вестлихе пост, издаван на немски. Избран в щатското събрание на щата Мисури като представител на републиканците.
През 1878 г. купува вестник Сейнт Луис Диспач, който обединява с вестник Сейнт Луис пост и така се получава Поус Диспас ndash; вестник, който ще служи на народа, както прокламира издателя в уводната статия. Постоянният девиз на Пулицър е Никога не изоставяйте нещо, преди да стигнете до корените му. Продължавайте, докато не изчерпите проблемите окончателно. Негов принцип е Нито ден без кръстносен поход срещу престъпните похвати на управниците.
През 1882 г. Пулицър купува вестник Ню Йорк уърлд, създаден 22 години по-рано. Стартира с 15 хил. броя тираж на осем страници с цена 2 американски цента. През 1890 г. построява за нуждите на вестника сградата Ню Йорк уърлд билдинг, която е най-тясната сграда за времето си. Изданието увеличава тиража до 600 хиляди.
Неделно развлекателното издание Сънди Уърлд започва амбициозно, използвайки много за времето си гравюри и рисунки, като се явява предшественик на илюстрираните списания и достига голям тираж. През 1887 г. започва да излиза и вечерно издание Ивнинг Уърлд.
Джоузеф Пулицър е починал на 29 октомври 1911 г. в Чарлстън (САЩ).
В негова чест всяка година се връчва престижната американска награда за журналистика Пулицър.Връчва се за вестникарска и онлайн журналистика, литературни постижения и музикална композиция. Номинирането и оценката на кандидатите се извършва от Колумбийския университет в Ню Йорк. Наградите се присъждат годишно в двадесет и една категории.
Сред известните носители на Наградата Пулицър са Джон Кенеди за биография, Ърнест Хемингуей, Маргарет Мичъл, Сол Белоу, Харпър Ли, Уилям Фокнър, Едуард Олби, Тони Морисън за художествена литература и др.писатели.









