Акупунктурата и хипнозата са най-новото доказано средство за борба с тютюнопушенето, според 14 проведени научни изследвания в САЩ, предава Ройтерс.
Научните изследвания са публикувани за първи път в Американското медицинско издание American Journal of Medicine, доказващи по-силния ефект на алтернативните терапии спрямо конвенционалните методи за борба с никотина.
Изследователите са открили, че пушачите, изпробвали акупунктура, са три пъти по-склонни да загърбят навика за шест месеца, отколкото при останалите методи. След четири проведени хипнози пък пушачите имат много по-голям успех в борбата с пристрастеността към никотина, отколкото останалите потребители на тютюневи изделия.
Тези алтернативи трябва да се предлагат като опция на пушачите, решили да се преборят с вредния навик, заяви ръководителят на групата изследователи от Университетът Макгил в Монреал Мехди Тахири. Обикновено пушачите започват с никотинова терапия, лекарства или консултации, посочи Тахири. Но някои отказват приема на медикаменти, имайки предвид, че в много случаи стандартните процедури нямат ефект. В такъв случай трябва да се препоръча акупунктура или хипноза, допълва още ученият.












