Барак Обама стана първият в историята действащ щатски президент, упражнил правото си на ранен вот.nbsp; Той гласува в Чикаго на 25 октомври малко след 17.15 ч. тамошно време (22.15 по Грийнуич) и дори се пошегувал с комисията, че е доволен задето е успял да ldquo;поднови шофьорската си книжкаrdquo;, която използвал като удостоверение за самоличност.
Някои американски щати позволяват на жителите да гласуват преди официално определената дата (в случая 6 ноември). Според проучванията на предпочитанията на ранните гласоподаватели Обама води пред съперника си републиканец Мит Ромни. Официалните социологически анкети обаче дават превес от 1% на кандидатът на републиканците.
Обама спечели последния телевизионен дебат със съперника си. Държавният главаnbsp; ефективно се възползва от преимуществото, че вече заема поста, и от натрупания опит.
Третият и последен кандидатпрезидентски дебат беше фокусиран главно върху въпроси на отбраната и външната политика, като двамата съперници обрисуваха крайно различна картина на света: за Обама той е по-безопасен и взаимнообвързан, а за Ромни – опасно и все по-застрашително място. Мит Ромни не изглеждаше толкова спокоен, колкото в предишните сблъсъци, и неведнъж се оказа принуден да се съгласи със становището на опонента си. За републиканеца това беше нощ, в която се стараеше да избягва евентуалните грешки поради по-малкия си лидерски опит, но така и не успя да ldquo;излъскаrdquo; кандидатурата си.
Обама беше по-ожесточеният от двамата и това е обяснимо след неотдавнашните проучвания, ldquo;накланящи везнитеrdquo; в полза на противника му. Войнствено настроен, Обама представи Ромни като аматьор в областта на отбраната и външната политика. Обвини го в наивност и непостоянни позиции, които ще подкопаят добруването в страната и сигурността й навън.
Обама контролираше третия дебат по начин, който не бе много по-различен от приложения от Ромни в първия. Ако президентът пробва да поразтърси нещата, то опонентът му се опита да ги успокои. Обама искаше борба, а Ромни беше решен да не се поддаде. От сочещия с пръст републиканец сега нямаше и следа. Губернаторът на Масачузетс беше далеч по-премерен в думите си и нетолкова конфронтационен. Той дори започна с поздравления за мисията по ликвидирането на Осама бин Ладен, макар че след кратката хвалба последва непрекъснато оспорване на способностите на Обама да ръководи страната. Наистина в отделни моменти Обама бе прекалено разгорещен и не се прояви съвсем като президент в някои от атаките си, но демократите ще понесат това след леденостуденото му представяне в първия спор с Ромни.
Като цяло дебатът не разкри нещо ново, а само подчерта, че различията между двамата мъже във външната политика се изразяват повече в тона, стила и усещането им за лидерство, отколкото в конкретни дипломатически линии. Е, в някаква степен имаха разногласия, но в сърцевината на техния сблъсък бе кой ще следва същите национални цели по-ефективно и ще гарантира трайната роля на САЩ в световната икономика и сигурност.











