Положителните настроения на инвеститорите на международните финансови средища през изминалата седмица се пренесоха и на БФБ-София. Поради локални политически и икономически фактори нашият капиталов пазар от около месец загуби апетита си за риск. Тенденцията до голяма степен беше преодоляна през изминалите пет борсови сесии и ръста при по-голямата част от основните борсови позиции се завърна, макар че изтъргуваните обеми бяха незадоволителни. Сред т. нар. ракетисе наредиха акциите на пловдивската фабрика Юрий Гагарин . От известно време за дружеството се говори, че ще си сменя мажоритарният собственик, а от съвсем скоро има индиректни данни, че промяната вече е факт. Тъй като според неофициална информация новият собственик е свързан с Булгартабак холдинг, инвеститорите вероятно се надяват дейността на Юрий Гагарин да се подобри чувствително и да има ръст в капитализацията му. Само за седмица книжата на компанията поскъпнаха с над 18% – до 45 лв. за дял, а ръстът им за последните три месеца надхвърли респектиращите 75 процента. Акциите на Булгартабак холдинг пък бяха едни от най-динамичните сред сините чипове. Отклонения от +/- 10% бяха всекидневие, като в голяма част от случаите огромните движения бяха всъщност сделки с няколко акции. В крайна сметка книжата на бившия цигарен монопол не успяха да пробият възходящо ключовото ниво от 100 лв. за дял. Сред компаниите с най-динамична търговия за пореден път се наредиха Зърнени храни България и Централна кооперативна банка. Книжата на Зърнени храни България поскъпнаха с 5% на седмична база – до около 0.42 лв. за дял. За последните три месеца акциите на дружеството поскъпнаха с близо 75%, а същевременно са неизменна част от челните места по броя на сделките с тях на БФБ-София ежемесечно.
Книжата на Централна кооперативна банка (ЦКБ) също се отличиха през последните три месеца с динамична търговия и ръст от над 50% в стойността си. Въпреки това през последната седмица акциите на трезора поевтиняха с около 3% до 0.86 лв. за дял. Сходни движения наблюдавахме и при мажоритарния собственик на ЦКБ – Химимпорт . След ръст от близо 100% през последните три месеца книжата на мегахолдинга отбелязаха лежерна седмица и спад от около 4% на седмична база до 1.35 лв. за дял.
В положителна посока се придвижиха акциите на Софарма . Те поскъпнаха с над 4% до над 2.25 лв. за дял, донякъде подкрепени от добрите данни за продажбите на дружеството за месец февруари. Съгласно огласените от компанията данни Софарма отчита 6% ръст на продажбите на годишна база през февруари 2013 г., като на вътрешния пазар е отчетено намаление с 2%, но износът, от друга страна, се увеличава с 8 процента.
Възходящият си тренд през изминалата седмица подновиха книжата на Ломско пиво. Дунавската пивоварна прибави нови 14% към капитализацията си до около 0.55 лв. за дял. Само за последните три месеца акциите на Ломско пиво поскъпват с драматичните 125%, като за последно масло в огъня наля съобщението, че дружеството планира да изкупи до 120000 свои акции (2.67% от капитала) на цена между 0.25-0.45 лв. за дял.
На по-засилен интерес се радваха и книжата на к.к. Албена. За последната седмица акциите на черноморската перла прибавиха над 7% към стойността си до около 45 лв. за дял. На противоположния полюс бяха акциите на Еврохолд България, които още през първия ден на изминалата седмица загубиха над 7% от стойността си до малко под 0.90 лв. за дял. Последва разширяване на спреда между офертите купува и продава, след което и от двете страни на барикадата заеха изчаквателни позиции. Спад от над 5% отбелязаха и книжата на Първа инвестиционна банка (ПИБ). Акциите на трезора се разменяха под 1.80 лв. за брой, при относително ниски за позицията обеми.
Кирил Иванов,
инвестиционен
консултант













