Европа трябва да познава титани на духовността като акад. Валери Петров и радетели на българщината като д-р Милен Врабевски. Това заяви президентът Росен Плевнелиев от Брюксел, където присъства на церемонията по връчването на Гражданска награда на Европейския парламент.
Тази година с престижните отличия бяха удостоени акад. Валери Петров и д-р Милен Врабевски. Наградата се присъжда от 2008 г. на граждани и организации, допринесли за по-доброто разбиране и интеграция между гражданите на Европейския съюз и за улесняване на трансграничното сътрудничество в общността.
Всички ние сме свидетели на таланта на акад. Валери Петров и приноса му към развитието на културата в България и Европа. Нека си спомним неговите феноменални преводи на Шекспир. Неговото дело е частица от усилието на всеки гражданин за една силна Европа, каза държавният глава. Според него акад. Петров е успял да възпита това в няколко поколения българи. Плевнелиев се обърна и към д-р Врабевски с думите: bdquo;Колко повече криворазбрани популисти и националисти шестват из Европа, толкова повече имаме нужда от хора като васrdquo;.
Президентът каза още, че великата идея за един съюз без граници се илюстрира най-силно чрез интеграцията на всички народи. А свободата, с която гражданите преминават днес от една страна в друга, е нагледен пример колко далеч стигнахме по пътя на интеграцията, посочи още той. Според Плевнелиев именно 2013-а е годината на европейските граждани, а диалогът между граждани, институции и бизнес е преминал на едно съвсем различно ниво.












