ГЕРБ внесе нов вот на недоверие към правителството на Пламен Орешарски по темата "Сигурност". Това обяви пред журналисти в парламента заместник-председателят на групата Димитър Главчев, след като заедно с колегите си Красимир Ципов и Веселин Вучков внесоха вота в деловодството на Народното събрание.
Конкретната тема е провалът на правителството в сферата на вътрешната сигурност и обществения ред, съобщи Веселин Вучков.
"Имаме няколко аргументи ище можете подробно да се запознаете с тях, но на първо място това е изцяло дискредитираната реформа на сектор „Сигурност", която трае вече повече от половин година и най-вече, която получи граждански вот на недоверие от месец юни, миналата година. Опитът, специалните служби, според нас е сполучлив, да бъдат подчинени на политически и конюнктурни интереси. Разбира се, наред с това е и несправянето с бежанския проблем, ще имаме много конкретни аргументи в тази насока. На следващо място е ескалиращата, ширещата се контрабанда – нещо, което вчера призна дори самият премиер, който в момента дава отчет в Народното събрание, макар и по друг повод. Безпощадната, масова, битова престъпност, която е породена от редица анемични, безплодни, управленски действия", допълни Вучков.
„Вчера беше представен от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев доклад за изпълнението на мерките по плана, който беше приет в края на миналата година. Искам да кажа ясно и конкретно, че този доклад е изпъстрен с доста неверни факти", каза Красимир Ципов.
По отношение на темата за бежанците е важно да се направи връзката и с проблема с битовата престъпност, допълни той.
"Знаете, че на границата бяха командировани на ротационен принцип над 1500 полицейски служители. Това няма как да не се отрази на противодействието на престъпността по места", допълни Ципов.
Това е третия вот на недоверие, внесен от ГЕРБ. Предишните два неуспешни вота, внесени от ГЕРБ, бяха за провал в политиката на инвестиционното проектиране и в политиката на регионалното развитие и благоустройството.














