Турция провежда първи преки избори за президент

Migration Image

В Турция днес се провеждат първите преки избори за президент. Точно в осем часа местно време избирателните секции отвориха врати, а гласуването ще продължи до 17.00 часа. Близо 53 млн. избиратели ще могат да упражнят правото си на глас в над 160 хиляди избирателни секции.

Кандидатите за президентския пост са трима – премиерът Реджеп Тайип Ердоган от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), Екмеледин Ихсаноглу – общ кандидат на главните опозиционни формации – Народнорепубликанската партия (НРП) и Партията на националистическото действие (ПНД), и Селяхаттин Демирташ от прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН). Всички социологически изследвания дават убедителна победа на премиера, вероятно още на първия тур.

Ердоган, който ще бъде принуден да напусне премиерския пост в края на третия си мандат след парламентарните избори през 2015 г., вече предупреди, че ще продължи да ръководи страната от президентството чрез засилването на функциите му с промени в Конституцията.

Това негово желание предизвика много безпокойство и критики сред опонентите му, които осъждат след протестите от средата на 2013 г. авторитарните и ислямистките му уклони. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че институциите реагират достатъчно ефективно на сигнали за незаконни строежи?

Подкаст