Премиерът Пламен Орешарски е запознал зам.-председателя на Европейската комисия и еврокомисар по конкуренцията Хоакин Алмуния с обстановката след атаката срещу някои български банки, съобщиха от правителствената пресслужба.
В телефонен разговор министър-председателят е информирал еврокомисаря за преодоляването на създалото се напрежение.
Орешарски е благодарил на Хоакин Алмуния за подкрепата и кооперативния стил на работа с българското правителство във връзка с одобрението на държавна помощ от 3.3 млрд. лв. за банковата система у нас.
Схемата за предоставяне на ликвидност на българските банки бе одобрена от ЕК вчера.
Българското правителство поиска одобрение ден по-рано за предоставяне на кредитна линия с държавни пари за банковата система заради спекулативните атаки през последните седмици.
Подобни мерки задължително се съгласуват с европейските институции, тъй като биха могли да облагодетелстват дадени пазарни участници за сметка на други.
Ако се наложи, правителството може да използва схемата за повишаване на ликвидността и защита на финансовата система.














