Над 30 жалби и сигнали за нарушения са постъпили в ЦИК

Migration Image

От началото на изборния ден до 11:00 ч. в Централната избирателна комисия (ЦИК) са постъпили малко повече от 30 жалби и сигнали за нарушения. Това заяви говорителят на избирателната комисия Камелия Нейкова. Оплакванията са за провежване на предизборна агитация, нарушения от страна на медии и към секционни избирателни комисии.

„Най-многобройни са сигналите, свързани с провеждане на предизборна агитация от кандидати, представители на партии и коалиции, които участват в изборите под най-различни форми“, обясни Нейкова. Сигналите са препратени от ЦИК към РИК, защото са свързани с констатиране на такива нарушения в отделни изборни райони. Нейкова обясни това действие с аргумента, че РИК трябва своевременно да постанови решение и да преустанови продължаването на такива нарушения.

Втората група от сигналите е свързана с огласяване на допитвания до общественото мнение от медии, които според Нейкова са недопустими.  Според говорителя, подобни допитвания може да се правят чак след приключване на изборния ден. Тя допълни още, че вече ЦИК е съставил акт на една медия за установяване на административно нарушение по разпоредбата на чл. 205 от Изборния кодекс.

„В момента в ЦИК се извършва служебна проверка на всички медии, дали огласяват такива резултати под най-различни форми, като игри, книги, прогноза за времето. Това е недопустимо и препоръчваме на всички да се въздържат от това до края на изборния ден“, категорична е Нейкова.

Нейкова информира и коя е третата група от сигнали. Тя се отнася за такива, които са свързани с оплаквания на избиратели, отишли да упражнят правото си на глас. Оказва се, че секционната избирателна комисия или не е откъснала номера на бюлетината, което трябва да стане след гласуване, откъснато е например преди това, или бюлетината е била предварително откъсната. „Това обаче, са все нарушения, които не водят до недействителност на гласа на конкретния избирател“, успокои говорителят на ЦИК.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст