Политици у нас реагираха на обявеното от Русия издирване на Христо Грозев

Христо Грозев

Политическите партии в България реагираха остро на обявеното от Руската федерация издирване на българския разследващ журналист Христо Грозев по член от Наказателния кодекс.

Руският посланик в България да бъде извикан в Министерството на външните работи заради случая с българския гражданин и журналист Христо Грозев, се настоява в позиция на ПП ГЕРБ. От партията смятат, че българските власти трябва да реагират остро на опита за сплашване и саморазправа с Христо Грозев и да не подминават случая с мълчание.

Чрез своите евродепутати ГЕРБ ще запознае ЕНП и европейските ни партньори и ще дадат гласност към всички европейски институции.

От „Продължаваме промяната“ ще предложат в първия работен ден на Народното събрание да бъде изслушан министърът на външните работи в комисията по външна политика, съобщи депутатът Даниел Лорер в социалните мрежи

Депутатът от „Демократична България“ Божидар Божанов написа още вчера, че е изпратил парламентарен въпрос до Министерство на външните работи дали ще извикат посланика на Русия у нас за обяснение защо Руската федерация издирва български журналист. Още повече, че Христо Грозев е персона нон грата в Русия от 2016 г., т.е. няма как да е влязъл на руска територия. В коментар в социалните мрежи Божанов настоява за остра реакция на българските власти.

Самият Христо Грозев коментира в социалните мрежи, че няма представа на какво основание Кремъл го е включил в своя „списък на издирваните лица“. От години те ясно показват, че се страхуват от нашата работа и не биха се спрели пред нищо, за да я спрат”, пише разследващият журналист от сайт „Белингкат“.

Новината за издирването на журналиста Христо Грозев от Москва поставя редица въпроси, които пряко и косвено засягат цялото ни общество, посочва на свой ред евродепутатът от ДПС/АЛДЕ Илхан Кючюк.

„На първо място следва да се запитаме за свободата на словото както на национално, така и на световно ниво. Второ, каква е ролята на държавата и прокуратурата в подобна ситуация?“, пита той.

„И най-важният въпрос за нас като нация е, имаме ли смелостта да се изправим срещу подобно нарушение на човешките права и свободи и да го заявим гласно пред света?“, допълва Кючюк.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст