Във връзка с разпространявани спекулации правителствената информационна служба уведомява, че български военнослужещи не са командировани и няма да бъдат командировани в Украйна и извън територията на държавите членки на Европейския съюз.
Приетото от правителството решение на 15 февруари e в изпълнение на решението на Народното събрание за оказване на подкрепа на Украйна в рамките на Мисията на ЕС за военно подпомагане на Украйна, обнародвано в ДВ брой 99 от 13 декември 2022 г. Решението предвижда България да изпрати до 50 военнослужещи като обучаващ екип по линия на EUMAM UA, като обучението ще се извършва само на територията на държави членки на ЕС.
Участието на български военнослужещи в EUMAM ще бъде ясен знак за подкрепата на страната ни към Общата политика за сигурност и отбрана и в частност на мисията за военно подпомагане на Украйна, посочиха от Министерския съвет в приетото си преди дни решение.















