Радев: Целта на влизането в еврозоната е хората да живеят по-добре

конференция "България по пътя към еврото" Румен Радев

Членството в еврозоната е заслужен завършек на евроинтеграцията на България. Това заяви президентът Румен Радев по време на откриването на конференцията „България по пътя на еврото“, която се провежда в Националния дворец на културата в София. Радев изтъкна редица икономически предимства от приемането на единната валута.

„Каква е целта от влизането в еврозоната и приемането на еврото? Това не е просто да си закачим една брошка и да кажем: „И ние сме равни на другите европейски народи“ – един девиз още от Българското възраждане. Не, целта е българите да живеят по-добре. Целта е нашата икономика да бъде по-конкурентоспособна, да дава по-висок продукт“, категоричен е държавният глава. Той призова партиите да загърбят популизма и в следващия парламент да работят за въвеждането на еврото. „Трябва да се мисли за реалните действия и отсега да имат ясна позиция за дебатите в парламента за следващия бюджет, така че България да запази тези макроикономически предимства, които има в момента, без пореден взрив на популизма от парламентарната трибуна. И наистина да се гарантира съхраняване и повишаване на жизнения стандарт на българските граждани“, посочи още Радев.

Той изтъкна, че за страната ни членството в еврозоната и в Шенген е стратегически важна цел. И добави, че в исторически план България винаги е била важна и неделима част от Европа. Така е и днес, защото сме е важна и неделима част от общото европейско и икономическо пространство, отчете президентът.

Стокообменът, съвместните производства, инвестициите в България са в огромната си част със страни от Европейския съюз и то от еврозоната, констатира държавният глава. И даде за пример данните за стокообмена с Германия. За миналата година страната ни има ръст от над 22 процента. Стокообменът вече надхвърли 12 млрд. евро – с голямо положително салдо за България. „Ако ние продължаваме с тези темпове на нарастване на стокообмена, а това е тенденция в последните години, до три години този стокообмен ще надхвърли 20 млрд. евро“, прогнозира Радев.

България ще трябва да усъвършенства макроикономическата си политика, ще трябва най-сетне да се направи нещо за т.нар. таргетирана помощ, напомни държавният глава. И допълни, че ще трябва още много да се направи, най-вече да се укрепят контролните органи и механизми. Защото трябва да приложат такива модели, които в преходния период да не водят до спекула, а да се съхрани жизненият стандарт на българите. Трябва да се облекчат и условията за правене на бизнес у нас. Това означава ефективна политика и действия за приемането ни в еврозоната. Нужно е да се овладеят основните фактори, които генерират инфлация.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст