Азербайджан планира да удвои доставките на газ за Европа до 2027 г.

Президентство  Азарбейджан Илхам Алиев

„С подписването на меморандума днес ще има по-голяма сигурност и доставки на газ до много повече страни в Европа„. Това каза президентът на Азербайджан Илхам Алиев след подписването на Меморандум за разбирателство за насърчаване на сътрудничеството между операторите на газопреносните системи на България („Булгартрансгаз“), Румъния (Transgaz), Унгария (FGSZ), Словакия (Eustream), както и държавната петролна компания на Азербайджан (SOCAR).

Илхам Алиев е специален гост на церемонията по подписването на меморандум по инициативата Solidarity Ring, която цели да повиши сигурността на доставките на природен газ за Европейския съюз. Домакин на събитието е президентът Румен Радев.

Алиев определи подписването на меморандума като „една много навременна стъпка“.

След церемонията президентите Румен Радев и Илхам Алиев ще открият официално офис на SOCAR в София. Отварянето у нас на представителство на държавната петролна компания на Азербайджан беше договорено между двамата държавни глави през септември миналата година. Тогава Илхам Алиев бе на официално посещение у нас по покана на Румен Радев, като визитата включваше и официалното откриване на газовия интерконектор между Гърция и България. През март Радев посочи, че разкриването на офис в България на азербайджанската държавна петролна компания (SOCAR) е знак за сериозните намерения за последващо задълбочаване на сътрудничеството между България и Азербайджан в енергетиката.

Меморандумът е по съвместната инициатива Solidarity Ring (STRING), предложена от България и подкрепяна от Европейската комисия, за повишаване на сигурността на доставките на природен газ за Европейския съюз и региона на Централна и Югоизточна Европа. Меморандумът ще бъде подписан от служебния министър на енергетиката на България Росен Христов, министъра на енергетиката на Румъния Вирджил-Даниел Попеску, министъра на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто, министъра на икономиката на Словашката република Карел Хирман и министъра на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов.

Инициираният от България проект Solidarity Ring позволява пренос на допълнителни количества природен газ към Европа от Азербайджан, като се използва съществуващата инфраструктура на газопреносни мрежи на България, Румъния, Унгария, Словакия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст