Председателят на Агенцията за регулиране и развитие на финансовия пазар на Казахстан Мадина Абилкасимова говори за мерките, които властите на републиката вземат, за да не помагат за заобикаляне на антируските санкции от Запада.
„Ние напълно спазваме изискванията, определени от регулаторите, както и изискванията, определени от съответните външни кореспондентски банки за нашите банки“, коментира Абилкасимова.
Според нея банките и финансовите организации в страната са успели да засилят съответните процедури. Става дума както за използване на валута при разплащания, така и за работа със санкционирани лица. Тя добави, че Казахстан се грижи страната да не се превърне в център за заобикаляне на санкциите при извършване на търговски транзакции.
На 25 април помощник-министърът на финансите на САЩ Елизабет Розенберг обяви заплахата от вторични санкции срещу компании и банки в Казахстан, ако те помогнат за заобикаляне на антируските санкции. Тя отбелязва, че частният сектор и правителството на Казахстан трябва да вземат предвид възникналите рискове.
Преди това Министерството на финансите на САЩ съобщи, че през април служители на ведомството ще посетят Австрия, Германия, Италия, Казахстан, Киргизстан и Швейцария, където ще проведат консултации по въпроси, свързани с противодействието на заобикалянето на санкциите, наложени на Русия.













