На този етап не изглежда, че системата ще трябва да бъде изваждана за ремонт извън Украйна
Произведена в САЩ система за противодействие на ракетни атаки „Пейтриът”, която се използва от Украйна, вероятно е пострадала от руски удар, заявиха двама представители на САЩ, допълвайки, че не изглежда да е била унищожена, предаде Ройтерс.
Системата „Пейтриът“ е една от сложните системи за противовъздушна отбрана, доставена от Запада, за да помогне на Украйна да отблъсне руските въздушни удари, насочена срещу обекти от критичната инфраструктура на Украйна, енергийни съоръжения и други.
Един американски служител, говорещ при условие за анонимност и позовавал на първоначална информация, заяви, че Вашингтон и Киев вече са разговаряли за най-добрия начин за възстановяване на системата и на този етап не изглежда, че системата ще трябва да бъде изваждана от Украйна.
Служителят добави, че Съединените щати в близките дни ще имат повече яснота по въпроса и информацията може да се промени с течение на времето.
Русия изстреля вчера хиперзвукови ракети „Кинжал“ към Киев, а Украйна заяви, че е свалила и шестте. Москва обяви, че една от ракетите е преминала през противовъздушната отбрана и е унищожила американска зенитно-ракетна система за ПВО „Пейтриът“, предаде Ройтерс.
„Кинжал“ е едно от шестте оръжия от „следващо поколение“, представени от президента Владимир Путин в реч през март 2018 г. Той каза, че тези оръжия могат да преодолеят както съществуващите, така и която и да е бъдеща система за противоракетна отбрана.
На 6 май Украйна за първи път съобщи, че е свалила ракета „Кинжал“, като е използвала американска система за ПВО „Пейтриът“. Не е ясно дали „западните“ системи, за които Киев заяви, че е използвал днес срещу „Кинжал“ също са били „Пейтриът“.













