От „Музикаутор“ продължават с инициативата с химни за училища – чакат още осем

В Българската телеграфна агенция, с официална церемония, бе дадено началото на третото издание на инициативата „Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат“.

Основен неин двигател е „Музикаутор“ – сдружението, защитаващо правата на авторите на музика, текст и аранжимент. Оттам обявиха още осем общини, в които ще стартират конкурси за нови училищни химни в рамките на „Светилник“. Това са Бургас, Варна, Велико Търново, Русе, Сандански, Сливен, София и Ямбол.

Поемата на Вазов „И мойте песни все ще се четат“ е написана преди 110 години, но независимо от това, тези думи дават самочувствие и ще имат отражение и в бъдеще, заяви изпълнителният директор на „Музикаутор“ Иван Димитров.

Церемонията започна с изпълнение на химна на Природо-математическата гимназия „Проф. Емануил Иванов“ в Кюстендил, създаден в рамките на „Светилник“. Децата получиха роза – като подарък от Министерството на културата. 

Денят за обявяването на новите конкурси – 1 октомври – не е избран случайно – това е Международният ден на музиката, уточняват от „Музикаутор“.

„Светилник“ се провежда под патронажа на Министерството на културата и на Министерството на образованието и науката.

Училищата в изброените градове могат да кандидатстват до 20 октомври. Програмата и пълните условия ще бъдат публикувани на сайта на „Музикаутор“. 

Вече 13 училища имат своя химн. Народният театър подкрепя инициативата, защото е национална институция, която има ангажимент да създава общи културни полета на споделени ценности, обясни главният драматург на Народния театър „Иван Вазов“ Мирослава Тодорова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст