Според промените в Наредбата за условията за отпускане на лекарствени продукти медикаментите за лечение на диабет и антибиотиците вече се изписват само с електронна рецепта
От Българския лекарски съюз се оплакаха, че са получили сигнали от свои колеги, че фармацевти връщали пациенти и не им изпълнявали електронните рецепти с обяснението, че конкретният медикамент липсва. Според БЛС това говори, че при хартиените рецепти фармацевтите масово са отпускали каквото те решат, а не каквото е предписано.
„Фрапиращото е, че масово става въпрос за налични в аптечната мрежа медикаменти, а отказите за изпълнение на рецепта са дори, когато е изписан най-евтиният възможен антибиотик. Търговският интерес движи промяната в лекарство терапията. Българските лекари отказват да работят под диктата на аптеките“, коментираха от Лекарския съюз.
Над 13 хиляди електронни рецепти са издадени само за един ден
Данни на „Информационно обслужване“ сочат, че над 13 хиляди електронни рецепти са издадени през Националната здравноинформационна система (НЗИС) само в първия ден от нововъведението, което влезе в сила от вчера (16 октомври).
Според промените в Наредбата за условията за отпускане на лекарствени продукти медикаментите за лечение на диабет и антибиотиците вече се изписват само с електронна рецепта.
Данните сочат, че „белите“ рецепти, издадени от лекари в рамките на вчерашния ден, надхвърлят 12 500, а тези от специалисти по дентална медицина – близо 700. За сравнение през последния месец, когато промените в Наредба 4 още не бяха влезли в сила, средно на ден се изписваха по не повече от 200. От пускането на системата в експлоатация през декември 2020 г. досега са изписани близо 40 млн. електронни рецепти, като едва 50 хил. от тях са „бели”. Издаването на електронна рецепта не отменя посещението при лекар, тъй като предписването на медикаменти се извършва след физически преглед.












