Евакуирани от Ивицата Газа български граждани вече са в България

Израел отваря граничния пункт „Рафах“ за хуманитарна помощ след предаването на телата на четирима заложници от „Хамас“

„Общо 30 от 36-те български граждани и членове на техните семейства, които бяха успешно евакуирани с първата възможна група от Ивицата Газа в Египет, вече са в България. По собствено желание шестима са останали в Кайро при свои близки.“

Това съобщи вицепремиерът и външен министър Мария Габриел, цитирана от прессцентъра на Министерството на въшните работи.

Тридесетте български граждани са пристигнали по различно време.

Първата група – тричленно семейство – е пристигнало на 3 ноември с граждански полет от Кайро за София през Атина.

На 4 ноември успешно са кацнали и останалите български граждани и членове на техните семейства в две групи – 18 човека с полет от Рим и 9 с полет от Истанбул.

За по-малко от 48 часа МВнР, дипломатическите ни представителства в Кайро, Рамалла и Тел Авив, консулските служби в Атина, Истанбул и Рим и дирекция „Ситуационен център“ в пълна мобилизация и с  координирани усилия успяха да организират безпроблемното транспортиране на сънародниците ни и техните семейства до България“, посочи вицепремиерът Габриел.  

„България е сред първите държави, които успешно осъществиха извеждането и прибирането на своите граждани и членовете на техните семейства. Изказвам благодарност на всички ангажирани в процеса страни и на служителите на МВнР“, заяви още Мария Габриел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст