Конференция ще обсъди „Преход на възможностите – Стара Загора“

ТЕЦ "Марица Изток"3 панорама от комина с поглед към откритите рудници въглеродна неутралност

В Тракийския университет ще се проведе конференция на тема „Преход на възможностите – Стара Загора“, съобщават от Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР), която е съорганизатор съвместно с „Бранд Медия България“. Събитието е част от европейския проект „Преход на възможностите“, чиято цел е да даде гласност на политиката за осигуряване на плавен и справедлив преход към неутрална по отношение на климата икономика на българските региони, които ще бъдат най-засегнати от трансформацията.

С това събитие организаторите искат да продължат да информират и ангажират местната общност в диалога за трансформация на икономиката към въглеродна неутралност, да повишат осведомеността и да представят положителните резултати от мерките на политиката на сближаване в област Стара Загора.

В конференцията участие ще вземат кметът на Стара Загора Живко Тодоров, областният управител Ива Радева, заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов, заместник-министърът на регионалното развитие Ангелина Бонева, Цветан Спасов, ръководител на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“, Огнян Златев, старши съветник в Главна дирекция „Заетост, социални въпроси и включване“ на Европейската комисия.

Ще бъдат представени и резултатите от социологическо проучване, изготвено през ноември 2023 г. от Изследователски център „Тренд“. То ще покаже нивото на осведоменост на хората от областта относно политиката на сближаване, Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване на Европа. Другата цел на изследването е да идентифицира какви са нуждите и опасенията на хората в региона на Стара Загора с оглед на предстоящите промени.

През 2021 година беше открит Институт за устойчив преход и развитие в структурата на Тракийския университет – Стара Загора. Институтът обединява работата на изследователски групи в три сектора: „Икономически анализи и проекти“, „Селско стопанство и биотехнологии“ и „Минно дело и енергийни системи“, които ще работят по проекти от национални и международни научни програми, ще изготвят прогнози и стратегии за развитието на регионалната и националната икономика. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст